Tudom, mazochista vagyok. Egy orvos ismerősöm is mondta (Facebookon megkérdeztem, hogy ismer-e valaki ilyen programot, ez volt az egyik válasz: ":S Biztos jol vagy, de ha nem, szolj :) (ma az egesz ejszakat egy zavarodott nenivel toltottem aki olyan dolgokrol meselt, amibol egy szot sem ertettem)" :)
Szoval elmesélem az első ezzel a technikával készült képem történetét.
Minap fotóztam egy ismerősömnél és beleütköztem a problémába: a kép egyik része alul, a másik része túlexponált.
Egy folyosón voltam és a nyitott ajtóban lévő cserzésre váró bőrt akartam lefotózni. Mellette egy kis házi prés, ami viszont a folyosó árnyékában állt. Szemmel szép téma, de nem sikerült jó fényeket kihozni a különféle beállításokkal.
Megpróbáltam vakuval készíteni egy változatot, de nem győzött meg. Nem akartam ennyire kiemelni, a prést, hiszen a lényegi témának a kifeszített bőrt szántam.
Egyéb műfény nem volt nálam, egyszerű lámpákkal pedig nem akartam vacakolni, nagyon pepecs lett volna kihozna valami normálisat belőle. És egyébként is...
...eszembe jutott a HDR technika, amit az ilyen helyzetekre találták ki emlékezetem szerint.
El is készült állványról a sorozat, amiből az alábbi négy képet választottam ki a munka alapjául:
A beállítások ha jól emlékszem ilyesmik voltak: a legsötétebb az 1/60 mp idővel és 6,3 -as blendével készült, a harmadik olyan 0,1 mp és viszonlag szűk blende (a második a kettő között), az utolsó pedig egészen szűk blende (mélység-élesség miatt - bár lehet, hogy itt nem lett volna annyira lényeges) és 1 mp-es idő.
Ezután következett a munka neheze. Linux alatt nem nagyon lehet spec programot találni. A GIMP nem tudja, a folyamat leírásán pedig elakadtam. (e szerint manuálisan, segédprogram vagy kiegészítő nélkül is meg lehet csinálni...szóljon akinek sikerült :)
Szoval segédprogramot kerestem, néhány óra alatt találtam is.
Luminance HDR (avagy Qtpfsgui a könnyen megjegyezhető programnév :) viszont ilyen néven az ubuntu csomag kezelőjében megtaláltam! a saját oldalon csak forráskódot, illetve rossz linket találtam...)
A program kissé fapados, de a három legelterjettebb platform (win, apple, linux) alatt fut. És free. Szoval ezek a paraméterei ideálisak.
Az eredménytől nem estem hanyatt, de a lényeget kihozza. És valószínűleg még rá fogok jönni az állítási lehetőségekre.
(A legnagyobb bajom, hogy fakó lett a kép. Remélem csak beállítási probléma)
( A képek nagyobb felbontásban)
(Canon EOS 350D)